.

 

Ponad 220 osób znalazło zatrudnienie w Centrum Zarządania Danymi z Badań Klinicznych MSD w Warszawie

Jest to jedyny taki ośrodek MSD w Europie. Istnieje on od 2010 roku, wzmacniając pozycję Polski na mapie inwestycji firmy w badania i rozwój.

WARSZAWA - KATOWICE, 19 maja 2016 – MSD prowadzi obecnie w Polsce ponad 40 badań klinicznych, współpracując z ponad 200 ośrodkami badawczymi. Właśnie, między innymi dzięki skali, osiągnięciom i wysokiej jakości pracy Działu Badań Klinicznych, 5 lat temu firma zdecydowała się na otwarcie w Polsce jedynego w Europie Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych. Dziś pracuje w nim już ponad 220 osób, a perspektywy dalszego rozwoju są bardzo dobre. To jednak nie jedyna rocznica obchodzona w tym roku przez MSD. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach firma podsumowała również 25 lat istnienia w Polsce i 125 lat działalności na świecie.

Wybraliśmy Europejski Kongres Gospodarczy dla uczczenia potrójnego jubileuszu, żeby podkreślić, że firmy farmaceutyczne nie tylko dostarczają innowacyjne leki pacjentom, ale są także ważnym elementem życia gospodarczego. Dzięki nowoczesnym terapiom, ludzie mogą żyć dłużej w dobrym zdrowiu i bardziej produktywnie. W dobie zachodzących zmian demograficznych to niezwykle ważne czynniki wpływające na rozwój gospodarczy – mówi Dyrektor Zarządząjący MSD w Polsce Erik Plas. – Warto też pamiętać, że innowacyjne firmy farmaceutyczne wydają najwięcej pieniędzy na badania i rozwój w proporcji do swoich przychodów. Duża część tych inwestycji jest przeznaczona na badania kliniczne, które pozwalają na szybszy dostęp pacjentów do innowacyjnych metod leczenia, zaś lekarzom dają dostęp do najnowszej wiedzy medycznej. Rocznie MSD inwestuje w badania kliniczne w Polsce od 30 do 50 milionów złotych. Wkrótce ta kwota może być jeszcze większa, ponieważ rozpoczynamy nowe badania, wykorzystujące immunoterapię w onkologii.

Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych MSD – jedyny taki ośrodek w Europie

Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych jest jednym z czterech takich ośrodków MSD na świecie. Obsługuje nie tylko badania kliczne prowadzone przez ośrodki współpracujące z firmą, ale także dane dotyczące bezpieczeństwa faramkoterapii z udziałem leków MSD.

W ciągu 5 lat działalości Centrum Zarządzania Danymi z Badań Klinicznych zatrudnienie wzrosło do ponad 160 osób. Nieprzerwanie szkolimy nasz zespół i szukamy nowych pracowników. Zdecydowana wiekszość zatrudnianych przez nas specjalistów to absolwenci farmacji, biologii, biotechnologii, weterynarii i innych pokrewnych kierunków. 15 procent z nich ma stopnie doktorskie - mówi Joanna Siennicka, kierująca warszawskim ośrodkiem. – Otwarcie Centrum w Polsce było możliwe dzięki potencjałowi, jaki reprezentuje duża grupa znakomicie wykształconych absolwentów naszych uczelni . Ze względu na rosnącą liczbę leków wprowadzanych przez firmę na rynek oraz doskonałą ocenę jakości pracy naszych pracowników, mamy szansę na zwiększenie liczby projektów realizowanych przez Centrum, a co za tym idzie zatrudnienie kolejnych specjalistów.

25 lat MSD w Polsce

MSD rozpoczęło bezpośrednią działalność w Polsce w maju 1991 roku zatrudniając 5 osób. Jedną z nich była Elżbieta Klęczar – Domańska, do dziś pracująca w Dziale Badań Klinicznych MSD.

25 lat temu MSD prowadziło głownie działalność edukacyjno – marketingową, dostarczając najwyższej jakości informację naukową polskim lekarzom. Z czasem jednak coraz bardziej angażowaliśmy się w badania kliniczne. Już w 1992 roku dokonaliśmy pierwszego przekładu Dobrych Praktyk Kliniczych na język polski i tak to się zaczęło. – wspomina Elżbieta Klęczar – Domańska. – Przed laty branża była zdominowana przez młodych lekarzy, którzy chcieli spróbować czegoś nowego i interesującego. Dziś zespół jest zdecydowanie bardziej dojrzały, zróżnicowany i doświadczony. Jedno się jednak nie zmieniło – zawsze ekscytująca możliwość prowadzenia badań z nowymi, przełomowymi lekami w wielu obszarach terapeutycznych, które potem trafiają do pacjentów.

MSD zatrudnia obecnie w Polsce ponad 350 osób i inwestuje nie tylko w badania kliniczne, ale również w kształcenie ustawiczne lekarzy oraz edukację pacjentów. Firma wspiera również lokalne społeczności zarówno bezpośrednio (przepracowano ponad 1100 godzin wolontariatu pracowniczego w 2015 roku) jaki i pośrednio (programy Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet).

125 lat MSD na świecie

Firma MSD (działająca od 1891 roku i znana w USA pod nazwą Merck & Co., Inc.) szybko stała się liderem zarówno w edukacji lekarzy jak i opracowywaniu nowych leków. Już w 1899 roku wydała podręcznik medycyny, regularnie ukazujący się do dziś The Merck Manual. W 1933 roku firma stworzyła jednostkę badawczo – rozwojową Merck Research Laboratories. Przełomowe leki i szczepionki MSD pomogły w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób. Firma jest aktywna między innymi w obszarach infekcji wirusowych i bakteryjnych, kardiologii, neurologii, diabetologii i onkologii.

MSD wspiera lokalne społeczności i walkę z problemami zdrowia publicznego w różnych krajach poprzez takie programy jak Mectizan Donation Program zmierzający do eliminacji ślepoty rzecznej w krajach Afryki i Ameryki Południowej czy MSD for Mothers – program nastawiony na obniżenie śmiertelności okołoporodowej.