HISTORIA

 

MSD może poszczycić się długą i bogatą historią działalności mającej na celu poprawę ludzi na świecie. Nasi naukowcy od lat pomagają opracowywać nowe sposoby leczenia chorób i zapobiegania im – od odkrycia witaminy B1 do pierwszej szczepionki przeciwko odrze, leków na przeziębienie, środków zobojętniających kwas żołądkowy czy pierwszych statyn na obniżenie poziomu cholesterolu. Mają również udział w opracowywaniu wielu produktów weterynaryjnych, w tym szczepionek i antybiotyków.

Jesteśmy dumni z naszej przeszłości, ale i z entuzjazmem myślimy o przyszłości naszej nowej firmy. Cieszymy się, że będziemy mogli pomóc w tworzeniu zdrowszej, jaśniejszej przyszłości dla ludzi na całym świecie.


1891

Merck & Co. rozpoczyna działalność w USA. Spółka-matka firmy amerykańskiej, E. Merck, powstała w Darmstadt (Niemcy) w 1668 r.


1899

Merck wydaje pierwszy podręcznik dla lekarzy i aptekarzy. Dziś podręcznik firmy Merck wydawany jest w 17 językach.


1933

Merck otwiera pierwsze laboratoria badawcze w Rahway, NJ.


1944

Naukowcy firmy Merck we współpracy z Uniwersytetem Rutgers odkrywają streptomycynę. Również


w 1944 r. Merck przeprowadza syntezę kortyzonu.

11 lat później nasi naukowcy przekształcą kortyzon w prednizon, co uznaje się za jedno z

najważniejszych osiągnięć medycyny w połowie XX w.


1953

Merck & Co., Inc. łączy się z Sharp & Dohme z siedzibą w Filadelfii.


1957

Powstaje Fundacja Merck.


1963

Merck wprowadza pierwszą szczepionkę przeciwko odrze, a cztery lata później szczepionkę przeciwko śwince, opracowaną przez dra Maurice'a Hillemana ze szczepów pobranych od jego córki, Jeryl Lynn.


1967

Merck wprowadza szczepionkę przeciwko śwince – MUMPSVAX


1969

Merck wprowadza na rynek szczepionkę przeciwko różyczce – MERUVAXII


1971

Merck wprowadza szczepionkę przeciwko odrze śwince i różyczce – MMRII


2000

Merck i Schering-Plough zakładają spółki joint venture w USA w celu opracowywania i sprzedaży nowych leków na receptę z zakresu zaburzeń cholesterolowych i chorób układu oddechowego.


2009

Merck i Schering-Plough łączą się, tworząc drugą największą firmę farmaceutyczną na świecie pod względem udziału w rynku.