Aktualności

Globalne Centrum Zarządzania Danymi firmy MSD w Polsce – niezwykłe 10 lat napędzane rozwojem medycyny

Data Management Center poprzez swoją codzienną pracę gwarantuje najwyższą jakość danych z badań klinicznych oraz monitorowanie niepożądanych reakcji polekowych.

08/11/2021

Share this article

.st0{fill:#00857C;}

Warszawa, 7 listopada 2020

Od 2010 roku, gdy MSD Polska Sp. z o.o. otworzyła globalne Centrum Zarządzania Danymi w Warszawie, liczba współpracowników centrum wzrosła z 6 do ponad 370. To dowód na nieustające inwestycje w badania i rozwój produktów leczniczych, jakie firma czyni w Polsce. Data Management Center poprzez swoją codzienną pracę gwarantuje najwyższą jakość danych z badań klinicznych oraz monitorowanie niepożądanych reakcji polekowych. „Nieustanny rozwój medycyny wymaga dalszych inwestycji w badania kliniczne i ludzi je obsługujących” – takie plany deklaruje Denis Vujicic, Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce, w 10 rocznicę powstania DMC w Polsce.

Mija właśnie 10 lat od momentu, gdy jeden z największych światowych koncernów farmaceutycznych, MSD, zdecydował się utworzyć globalne Centrum Zarządzania Danymi w polskim oddziale firmy.

Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce, Denis Vujicic, tak uzasadnia wybór lokalizacji: „Polska znajduje się w regionie o mocnej dynamice gospodarczej. Mamy tu dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów i rozwiniętej branży IT. Ponadto umiejscowienie geograficzne pozwala zapewnić 24h ciągłość pracy wraz z pozostałymi 6 centrami na świecie, zgodnie z zasadą following the sun”.

Zespół ponad 370 osób zarządza danymi w dwóch ważnych obszarach: monitorowanie, analiza i raportowanie zdarzeń niepożądanych produktów leczniczych (GPVCM: Global PV Case Management) oraz nadzorowanie badań klinicznych prowadzonych przez ośrodki współpracujące z firmą (GDO: Global Data Operations).

Praca DMC od początku swojego istnienia służy poprawie bezpieczeństwa farmakoterapii i zdrowia publicznego w odniesieniu do stosowanych produktów leczniczych i wyrobów medycznych. „Jesteśmy obecni ze swoimi działaniami nie tylko w początkowych etapach badań klinicznych, kiedy badana cząsteczka podawana jest pierwszym uczestnikom badania klinicznego, ale przez cały cykl życia leku: w trakcie badań klinicznych, po rejestracji produktu leczniczego, we wszelkich programach pacjenckich, przez cały okres obecności leku na rynku – stale monitorujemy bezpieczeństwo jego stosowania. Globalnie analizujemy około 35 000 zgłoszeń miesięcznie, z czego blisko 10 000 w Polsce.” tłumaczy Alina Krotoska – Data Management Center, Regional Director, Global PV Case Management.

Ten stały nadzór nie byłby możliwy, gdyby nie zespół utalentowanych ludzi tworzących Centrum Zarządzania Danymi. Firma daje możliwość zatrudnienia i rozwoju dla licznych specjalistów kierunków okołomedycznych, będąc jednocześnie ciekawą alternatywą dla kariery naukowej. Joanna Siennicka  – Data Management Center, Regional Director, Global Data Operations zapewnia: „Rekrutujemy również osoby bez doświadczenia zawodowego w dziedzinie zarządzania danymi. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu dostępowi do lokalnego zespołu trenerów, którzy pracują w oparciu o międzynarodowe programy szkoleniowe, używane przez firmę MSD globalnie. Całą kadrę trenerską tworzą wewnętrzni trenerzy, wywodzący się z lokalnych zespołów projektowych. DMC dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników na wszystkich szczeblach funkcjonowania zespołu, zarówno tych eksperckich jak i umiejętności miękkich”.

Inwestycje firmy MSD w badania kliniczne stale rosną. Obecnie w Polsce GDO nadzoruje pod kątem danych badania prowadzone w obszarze onkologii (75% badań MSD w Polsce), a także m.in. cukrzycy, kardiologii, chorób zakaźnych i neurologii.

Jestem przekonany, że Polska ma silną pozycję na mapie MSD. Widzimy olbrzymi potencjał rynku farmaceutycznego, polskich naukowców i ośrodków medycznych, z którymi współpracujemy przy badaniach klinicznych oraz specjalistów, którzy zasilają zespół DMC. Planujemy dalsze inwestycje w rozwój Centrum Zarządzania Danymi i ludzi w nim pracujących” – podsumowuje Denis Vujicic, Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce.

2021.11 PL-NON-00123 wyd. 2020.11